Park Kabaty

Od kilku lat jesteśmy świadkami sukcesywnego dogęszczania Ursynowa nowymi blokami mieszkalnymi kosztem m.in. terenów zieleni i rekreacji. Dzieje się tak przez brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Ursynowa. Agresywna zabudowa mieszkaniowa często nie uwzględnia potrzeb mieszkańców a nastawiona jest jedynie na maksymalizację zysku dla dewelopera. 

 

Jednym z narażonych na to zjawisko terenów jest polana wzdłuż Stacji Techniczno – Postojowej Metra na Kabatach, która od lat stanowi przestrzeń rekreacji i sportu odgradzając jednocześnie pobliskie osiedla od zabudowań Metra Warszawskiego.  Niestety w ostatnich miesiącach pojawiła się groźba bezpowrotnej zmiany charakteru tego miejsca. Część polany należąca do osoby prywatnej została odgrodzona a właściciel zapowiedział budowę w tym miejscu kilkupiętrowych bloków mieszkalnych. Inwestor złożył stosowne dokumenty do Urzędu Dzielnicy Ursynów, jednak ten odmówił wydania warunków zabudowy. Właściciel odwołał się od decyzji i sprawa trafiła do sądu. 

Równolegle w październiku 2022 r. m.st. Warszawa zapowiedziało rozpoczęcie prac nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla tego terenu (obszaru w rejonie ulic Wąwozowej, Kabacki Dukt, Wilczy Dół, Rybałtów). Niestety do lipca 2023 nic w tej sprawie się nie działo. Dlatego też Projekt Ursynów, sprzeciwiając się intensywnej zabudowie Ursynowa i chcąc zachować unikalny charakter polany przy STP Kabaty uruchomił petycję do władz miasta o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad planem i utworzenie Parku Kabaty W wyniku naszych działań Urząd m.st. Warszawy przyśpieszył procedurę i rozpoczął zbieranie wniosków do planu 10 sierpnia 2023 r. Odniesienie się wprost urzędu do naszej petycji pokazuje, że presja społeczna i wspólne działania mieszkańców mają sens! 

W ramach procedury planistycznej jako Projekt Ursynów złożyliśmy wnioski do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy o utworzenie na działkach leżących na terenie polany „Parku Kabaty” z terenami zieleni i rekreacji dla mieszkańców

Ursynów jest gęsto zabudowaną dzielnicą mieszkaniową i obecnie każda przestrzeń zielona ma ogromną wartość dla okolicznych sąsiadów, oferując miejsce relaksu i odpoczynku i poprawiając ogólną jakość życia. Jako Projekt Ursynów będziemy zawsze zabiegać o wsłuchiwanie się władz miasta w głos mieszkańców i stawianie na pierwszym miejscu ich dobra!

 

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.