Akcja Bezpieczny Rower!

 

W ostatnim czasie, na ternie Ursynowa, nasiliły się kradzieże rowerów . W związku z tym, przez cały okres letni, podjęliśmy się akcji znakowania rowerów, które mogą w łatwy sposób zostać skradzione.

Dążymy do poprawy bezpieczeństwa na naszej dzielnicy – wnioskując o dodatkowe stojaki rowerowe w dobrze widocznych miejscach, bezpośredni publiczny monitoring na te miejsca oraz o bogatą infrastrukturę rowerową, pozwalającą cieszyć się swoim miejskim jednośladem bez ograniczeń.

Jeśli na swoim rowerze znalazłaś/eś nasza ulotkę, znaczy to powinnaś/powinieneś rozważyć zmianę stosowanego zabezpieczenia, tak, aby jego usunięcie było o wiele trudniejsze i możliwie czasochłonne.


Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem:

 

Linki rowerowe

Mimo zróżnicowanych cen i grubości splotów, każda z nich daje się przeciąć z - odpowiednio - mniejszym lub większym trudem (choć i ten w przypadku naprawdę grubej linki nie powinien przekraczać kilkudziesięciu sekund). Przypięcie roweru linką nie gwarantuje praktycznie żadnego efektu. Dla dobrze przygotowanego złodzieja będzie to tylko kwestia chęci.

Bez różnicy pozostaje wnętrze zabezpieczenia. Nawet, jeśli w jej wnętrzu znajdują się metalowe tuleje (linki steel-o-flex), struktura linki umożliwia ich rozdzielenie przy cięciu.

Zabezpieczenie składane

Jeszcze niespopularyzowane w Polsce. Choć zdają się być o wiele lepszą alternatywą dla tradycyjnej linki i faktycznie są wygodne w transporcie, ich słabym punktem pozostają nity. Odpowiednie narzędzia pozwolą rozerwać poszczególne ogniwa.

U – lock zabezpieczenia sztywne

Metalowy U-lock to pierwsze zabezpieczenie, które powinno dać poczucie bezpieczeństwa użytkownikowi zostawionego na ulicy roweru. Metalowy pałąk o grubości od jednego do kilu centymetrów sprawia, że do kradzieży potrzeba użycia dużych narzędzi do cięcia metalu, co musi wzbudzić zainteresowanie świadków. Forsowanie tej grubości sztywnego materiału zajmie też zdecydowanie więcej czasu.

Łańcuch

Mowa jest oczywiście o specjalnych łańcuchach sprzedawanych jako akcesoria do rowerów. I one powinny spełnić swoje zadanie. Minusem takiego rozwiązania jest ich waga i nieporęczność. Łańcuch zawieszony na ramie podczas jazdy może zaburzyć także równowagę roweru. Polecamy go raczej jako rozwiązanie stacjonarne.

 

Blokada koła

Blokada założona na koło sprawia, że dla złodzieja niemożliwa staje się ucieczka naszym rowerem. Nie pozwala także na wyjęcie tylnego koła przez ramę.  

 

 

Ważne jest, aby zabezpieczenia, za wyjątkiem blokady koła, stosować na ramę roweru. W przeciwnym razie, jego koła mogą być odkręcone wraz z zabezpieczeniem. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez rowerzystów.

Przypominamy też, że szansę na odzyskanie skradzionego roweru znacząco zwiększymy, jeśli odpowiednio oznakujemy jego ramę na komisariacie policji. Wówczas będzie on przypisany do konkretnego właściciela i w przypadku kontroli lub odnalezienia, rower zostanie zwrócony. Na Ursynowie znakuje:

Komisariat Policji Warszawa Ursynów, ul . Janowskiego 7 - w poniedziałki w godz. 17.00-19.00

 

(wszystkie zdjęcia z: http://www.hs.fi)

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.