Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu (ANP)


„Czym jest nowoczesny patriotyzm?
Nowoczesny patriotyzm zrywa z błędnym przekonaniem, że miłość do Polski jest czymś archaicznym lub wstydliwym. Przeciwnie, postawa szacunku i oddania własnej Ojczyźnie w dzisiejszych czasach nic nie straciła na swojej aktualności. Zarazem określenie „nowoczesny” sugeruje, że pewne tradycyjne kategorie i sposoby pielęgnowania patriotyzmu kształtowane w okresie walki o niepodległość powinny dziś zostać uzupełnione o nowe spojrzenie.”


Tak nowoczesny patriotyzm opisywany jest na stronie naszego partnera przy tym projekcie – Klubu Jagiellońskiego.


W ramach ANP prowadzimy zajęcia z uczniami ursynowskich liceów, na których uczymy, czym jest nowoczesny patriotyzm zarówno w wymiarze globalnym, jak i lokalnym. Cały program składa się z trzech modułów. Pierwszy to symulacja obrad parlamentu („Parlamnet 2.0”), drugim jest symulacja obrad Rady Miasta („Moje Miasto”), a trzeci to przejście do konkretnych działań, jakie grupa może podjąć w swojej „małej Ojczyźnie” („Od narzekania do działania”).


Każda symulacja to cały dzień wspólnej pracy z uczniami, którzy na dwóch pierwszych zajęciach wcielają się w różne role (parlamentarzystów i radnych miejskich). Zajęcia prowadzone są w oparciu o zasady gier RPG. Trzecie, ostatnie zajęcia to już konkretna wspólna praca nad przygotowaniem projektu społecznego realizowanego później przez uczniów.


Zapraszamy do współpracy wszystkie chętne szkoły średnie – dla uczniów jest to bardzo cenne i niezapomniane doświadczenie, podczas którego uczą się brać odpowiedzialność za otaczającą ich rzeczywistość i rozumieją ideę społeczeństwa obywatelskiego.

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.